+48 505-706-308

ul. Tadeusza Garleja 3, 09-400 Płock

salonmedyczny@wp.pl

Jak się przygotować do zabiegów i ćwiczeń rehabilitacyjnych?

Pierwsza wizyta w Przychodni Rehabilitacyjnej w Centrum Oaza? Stresujesz się, bo nie wiesz, co ze sobą zabrać? W co się ubrać? O czym pamiętać? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka prostych porad, aby zabiegi przebiegały sprawnie i abyś czuł się komfortowo.

Na pierwsze zabiegi czy ćwiczenia najlepiej przyjść 10 – 15 minut wcześniej, aby spokojnie znaleźć szatnię, zlokalizować swoją szafkę (oczywiście w tym wszystkim pomoże personel Centrum) i się przebrać. Po pierwszym zabiegu, gdy już poznamy układ sal i poczujemy się pewniej, możemy ten czas nieznacznie skrócić na tyle, ile potrzeba, by zmienić strój.

Warto pamiętać, że na ćwiczenia przychodzimy co najmniej godzinę po posiłku. Ćwiczenia fizyczne i pełny żołądek nie idą w parze.

Na sale ćwiczeń i do pracowni najlepiej też nie brać ze sobą telefonu komórkowego. Podczas rehabilitacji powinniśmy się skupić na sobie. Poza tym przy niektórych zabiegach komórka i tak musi być wyłączona.

Jeżeli na zabiegi pędzisz prosto po pracy i poczujesz się bardziej komfortowo, jeśli będziesz mógł się odświeżyć, weź ze sobą ręcznik i klapki – możesz wziąć prysznic.

Osoby posiadające rozrusznika lub metalowe implanty powinny zgłosić to terapeutom przed zabiegami.

Strój dobieramy w zależności od rodzaju rehabilitacji:

 

  • Fizykoterapia

Podczas fizykoterapii zazwyczaj musimy odsłaniać pewne partie ciała, więc potrzebny nam wygodny, luźny strój, który pozwoli na szybki dostęp do chorej okolicy. Na przykład cienkie spodnie sportowe lub krótkie spodenki – jeśli zabieg dotyczy kończyn dolnych lub t-shirt, a na niego rozpinana, łatwa do zdjęcia bluza – jeśli partii górnych. Gdy udajesz się na wodolecznictwo, musisz się zaopatrzyć w strój kąpielowy, duży ręcznik i klapki.

Niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne nie wymagają odkrywania ciała, np. te z wykorzystaniem pola magnetycznego. Wtedy jednak musimy pamiętać, by zdjąć wszystkie metalowe elementy oraz biżuterię, a także wyłączyć telefon komórkowy, jeśli jednak mamy go przy sobie.

Przed zabiegiem zrezygnuj ze stosowania kremów, zwłaszcza natłuszczających, przez które Twoje ciało będzie śliskie. To utrudni zabieg. Jeśli czeka Cię jonoforeza bądź fonoforeza, weź ze sobą przypisany lek. W przypadku elektroterapii pamiętaj o 2 lub 4 gazach jałowych 1 m kw.

  • Kinezyterapia

Podczas ćwiczeń powinniśmy mieć na sobie strój sportowy, który nie krępuje ruchów i pozwala na swobodne wykonywanie poleceń terapeuty (np. dres, spodnie i koszulka). Potrzebne będą buty na zmianę do ćwiczeń na sali gimnastycznej. Warto mieć też ze sobą butelkę wody, ponieważ podczas wysiłku fizycznego (nawet niewielkiego) należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Weź też ze sobą ręcznik i wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli po zabiegu.

  • Masaż i terapia manualna

W tym wypadku rodzaj odzienia nie jest istotny, ale warto ubrać się w coś wygodnego, co łatwo z siebie zdejmiemy. Mnogość guziczków, zamków i ubiór „na cebulkę” nie jest wskazany, aby nie czuć się zakłopotanym, gdy fizjoterapeuta karze się z tego wszystkiego rozebrać. Ważniejsza jest nasza bielizna. Ubierz na siebie to, w czym będziesz się czuć komfortowo i swobodnie.

Drogie panie, mogłoby się wydawać, że odpowiedni będzie biustonosz sportowy. Niestety nie, zazwyczaj mocno przylega do ciała, nie pozwala się rozpiąć i jest zabudowany, przez co zasłania sporo ciała. Jeśli zabieg będzie dotyczył części piersiowej kręgosłupa, fizjoterapeuta nie będzie mógł dokładnie zbadać zasłoniętego odcinka. Tradycyjny biustonosz pozwala się natomiast łatwo przesuwać, więc zazwyczaj nie ma potrzeby jego zdejmowania. Podczas leżenia na brzuchu możemy go natomiast łatwo rozpiąć, jeśli zabieg tego wymaga.

 

Wypożycz sprzęt